Ochrana pred koronavírusom môže klesnúť už po 7 až 8 týždňoch od očkovania, uvádzajú odborníci v najnovšej vedeckej štúdii

12.10.2021 | 08:35
1
V americkej štúdii sa dospelo k záveru, že očkovaní ľudia majú rovnako vysokú vírusovú záťaž ako neočkovaní.

Ešte vo februári 2021 sa spoločnosť Pfizer/Biontech snažila v štúdiách dokázať, že vakcína proti koronavírusu účinne chráni pred nakazením. Nové štúdie, ale aj realita zatiaľ ukazujú, že to tak nie je. Aj očkovaní ľudia majú podobne vysokú vírusovú záťaž ako neočkovaní, píše Wochenblick.

V americkej štúdii „Žiadny významný rozdiel vo vírusovej záťaži medzi očkovanými a neočkovanými, bezpríznakovými a príznakovými skupinami infikovanými SARS-CoV-2 variantom Delta“ sa dospelo k záveru, že očkovaní ľudia majú rovnako vysokú vírusovú záťaž ako neočkovaní.

 

Vedci preskúmali údaje 869 ľudí z dvoch rôznych databáz. Z celkového počtu účastníkov bolo 573 neočkovaných. Vedci v štúdii uviedli, že v priemerných hodnotách očkovaných a neočkovaných osôb neboli štatisticky významné rozdiely. Štúdiu však ešte nepreskúmali nezávislí odborníci.

 

Na podujatí v USA tri štvrtiny nakazených boli očkovaní

Iná štúdia dospela k podobnému záveru. V americkom štáte Massachusetts sa v júli na veľkom podujatí nakazilo koronavírusom okolo 500 ľudí. Zo 469 nakazených bolo 346 už plne zaočkovaných. To zodpovedá takmer trom štvrtinám prípadov chorých na COVID. To by znamenalo, že očkovaní ľudia prenášajú „Deltu“ rovnako ako neočkovaní, vysvetlil imunológ Carsten Watzl. Zároveň ale dodal, že očkovaní sa  nakazia menej často.

Okrem toho štúdie zo Singapuru údajne potvrdzujú, že očkovaní ľudia sú infekční kratší čas, pretože vírusová záťaž klesá rýchlejšie. Je však otázne, ako dlho to bude trvať.

 

Ochranný účinok môže odísť dokonca už po 7 týždňoch

Výskumná skupina z berlínskej nemocnice Charité potvrdila to, čo mnohí už tušili. Ochrana po očkovaním časom vyprchá. V niektorých štúdiách možno pokles ochranného účinku pozorovať už sedem až osem týždňov po úplnom zaočkovaní. To sa však dá kompenzovať treťou dávkou očkovania. Očkovanie navyše údajne chráni pred ťažkým priebehom.

 

Skutočnosť, že medzičasom sa počet plne očkovaných pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti zvyšuje, ani tak veľmi neuberá na „rozprávke“ o plnom ochrannom účinku očkovania.

Kurier v tomto smere prišiel s kreatívnym vysvetlením. A to, že s postupujúcou zaočkovanosťou populácie sa prirodzene zvyšuje podiel ľudí s kompletnou imunizáciou na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Ide o „jednoduchú matematiku“. Ak by bolo zaočkovaných sto percent ľudí, aj podiel zaočkovaných ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti by bol stopercentný. Po toľkej koncentrovanej logike je naozaj ťažké neveriť v účinnosť očkovania proti koronavírusu, dodáva Wochenblick.

Zdroj: wochenblick.at
Preklad: hlavnydennik.sk


Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Zaujímavosti