VIDEO: Sudcovia a zamestnanci súdov protestovali v mestách po celom Slovensku proti Kolíkovej reforme súdnej mapy

14.10.2021 | 11:30
  6
Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

Sudcovia a zamestnanci Krajského súdu v Bratislave a siedmich bratislavských okresných súdov nesúhlasia s navrhovanou reformou súdnej mapy. V stredu sa preto desiatky z nich zhromaždili pred budovou Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v Bratislave. Protestné akcie, vyjadrujúce nesúhlas so súdnou mapou, sa uskutočnili aj vo viacerých iných slovenských mestách.

Na ministerstve sa uskutočňujú rozporové konania k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vznesené krajskými a okresnými súdmi. Protestujúci nesúhlas vyjadrovali zvukmi rapkáčov, trúbok či transparentmi s nápismi ako Stop súdnej mape alebo Dosť bolo ignorácie. Vyzvali ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby odstúpila.

"Vyjadrenia, že druhý návrh súdnej mapy vznikol na základe pripomienok vznesených voči prvej súdnej mape, sú nepravdivé. Pre súdy v obvode Krajského súdu Bratislava sa nič nezmenilo. Druhý návrh je identický s prvým a predstavuje zrušenie Krajského súdu v Bratislave. Predstavené zmeny sú len politickým rozhodnutím, nie sú riešením problémov v justícii ani akceptáciou našich pripomienok," vyhlásila podpredsedníčka odborového zväzu Krajského súdu Bratislava Viera Habová.

"Reformu súdnictva treba podľa nás riešiť modernizáciou súdov, výmenou výpočtovej techniky, zdokonaľovaním systémov. To sú prekážky, ktoré bránia v rýchlosti, modernizácii a rozvoju justície. Žiadame vás o stiahnutie celej súdnej mapy," doplnila.

Tvrdenia, že súdy v súčasnosti nefungujú efektívne, odmietla predsedníčka odborového zväzu zamestnancov justície SR Ingrid Vrkočová. Pripomenula množstvo práce zamestnancov súdov a nedostatok pracovníkov. "Je to náročná práca, veľa vecí treba rozhodovať do 24 hodín, ľudia zamestnancom súdov nadávajú," skonštatovala.

Sudcovia a zamestnanci súdov tiež tvrdia, že rozporové konania k desiatkam vznesených pripomienok sa konajú v krátkom čase od ich doručenia na MS. Sú presvedčení, že oboznámenie sa s pripomienkami preto nemohlo byť plnohodnotné.

"Prítomnosťou pred budovou MS chcú sudcovia a zamestnanci súdov vyjadriť svoj nesúhlas s postupom ministerstva vo vzťahu k vyhodnoteniu vznesených pripomienok k návrhu novej súdnej mapy a k ignorovaniu požiadaviek súdov, sudcov a zamestnancov jednotlivých súdov," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

 

Reportáž TV Markíza:

Proti zrušeniu súdu protestovali v Ružomberku, pridali sa Čadca i Námestovo


Nesúhlas s návrhom novej súdnej mapy vyjadrilo v stredu približne 30 zamestnancov Okresného súdu v Ružomberku. Zišli sa predpoludním pred budovou súdu v centre mesta a v rukách držali transparenty s nápismi "Stop súdnej mape" alebo "Koniec súdu, koniec okresu? Nedovoľme to!". Zhromaždenie tiež vyjadrilo podporu svojim zástupcom pri obhajovaní zachovania ružomberského súdu v rámci stredajšieho rozporového konania na ministerstve spravodlivosti v Bratislave.

"Okresný súd v Ružomberku podľa nášho názoru spĺňa všetky atribúty na funkčnosť, špecializáciu a rýchlosť konania ako každý iný súd na Slovensku. V rámci trestného a civilného konania pokrýva spádovú oblasť pre okres Ružomberok, čo sa týka pracovnoprávnych sporov, od roku 2016 vybavujeme spádovú oblasť celého Žilinského kraja. Tým, že by okresný súd zanikol, minimálne pracovnoprávna a civilná agenda by mala prejsť pod súd v Liptovskom Mikuláši, čo určite zhorší dostupnosť pre občanov," povedal riaditeľ správy Okresného súdu Ružomberok Ladislav Fiš.

Ako doplnil, na ružomberskom okresnom súde aktuálne pracuje osem sudcov a 37 zamestnancov. V prípade, že dôjde k jeho zrušeniu, podľa Fiša nemajú žiadne informácie o tom, koľko zamestnancov zostane a koľko z nich prepustia. "V dôvodových správach však ministerstvo uvádza, že v rámci reformy zruší 50 miest sudcov a 292 zamestnancov v súdnej sústave. Predpoklad teda je, že sa budú rušiť aj miesta zamestnancov," zhodnotil.

Protesty proti novej podobe súdnej mapy sa v stredu popoludní v rámci Žilinského kraja konajú aj v Čadci a Námestove.

Zamestnanci Okresného súdu v Topoľčanoch protestovali proti reforme súdnej mapy


Sudcovia a zamestnanci Okresného súdu v Topoľčanoch sa v stredu zhromaždili pred budovou súdu a protestovali proti navrhovanej reforme súdnej mapy. Svojou účasťou na proteste ich podporila aj primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová. Podľa jej vyjadrenia síce rozumie reformám a je zástancom poriadku a pokroku, nová súdna mapa je však krokom proti občanovi.

Podľa navrhovanej súdnej mapy topoľčiansky súd nebude existovať. „Z dôvodovej správy sa dozvedáme, že reforma kopíruje stav spred roka 1996. Topoľčiansky súd je tu od roku 1872. Má svoju históriu i opodstatnenie,“ povedala Gieciová.

Zamestnanci Krajského súdu v Košiciach protestovali proti jeho rušeniu

Protest proti podobe novej súdnej mapy sa v stredu dopoludnia konal pred sídlom Krajského súdu v Košiciach. Viac ako sto jeho zamestnancov protestovalo proti plánovanému rušeniu tohto súdu, ktorý by mal po novom nahradiť KS v Prešove.

Protestujúci niesli transparenty s nápismi ako „Stop súdnej mape“, „Reforma súdnej mapy = deforma súdnictva“ či „Nepresvedčili ste nás pani ministerka“. Na rušenie fungujúceho a vybaveného súdu v Košiciach nevidia racionálny dôvod, presťahovanie do Prešova by navyše podľa nich znamenalo problém pre dochádzanie pracovníkov aj účastníkov konaní z Košického kraja.

Protest zorganizovala odborová organizácia pracovníkov justície pri krajskom súde. „My rešpektujeme to, že tú súdnu mapu treba nejakým spôsobom prekresliť, ale nemyslíme si, že je vhodné rušiť to, čo je momentálne fungujúce, efektívne, dostupné a mimoriadne dobre materiálne a personálne zabezpečené. Presťahovať veľký súd so 143 zamestnancami a 56 sudcami z priestorov, ktoré sú vybavené a postavené špeciálne pre fungovanie súdov, do priestorov, kde pracuje momentálne 40 sudcov, a tie priestory sú veľmi stiesnené, sa nám zdá veľmi nelogické,“ uviedla hovorkyňa KS v Košiciach Anna Pančurová. Zamestnanci si uplatnili hromadné pripomienky k príslušným návrhom zákonov.

K odkazu protestného zhromaždenia sa vo vyhlásení pripojili aj sudcovia v obvode košického krajského súdu. „Navrhovanú zmenu sídel a obvodov nepovažujeme za reformný krok, ale za politický zásah bez akejkoľvek spoločenskej potreby a verejnosti prospešného efektu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré na proteste hovorkyňa prečítala.

Hromadné pripomienky k návrhu súdnej mapy si uplatnili aj zamestnanci KS v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti.

„Pozorne sledujeme prebiehajúci legislatívny proces pripravovaného usporiadania slovenského justičného systému a snažíme sa na podklade predložených návrhov analyzovať dopad pripravovaných vážnych zmien na prácu sudcov a zamestnancov justície a tiež možné dôsledky na oprávnený záujem občanov v regióne i vzhľadom na to, že najviac sa znižovanie počtu dotýka súdov v Prešovskom kraji,“ uviedla pre TASR hovorkyňa KS v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová. Ďalší postup sa bude podľa nej odvíjať od výsledkov stretnutí s predstaviteľmi Ministerstva spravodlivosti SR.

„Spontánne podporné zhromaždenia základných organizácií Odborového zväzu justície v SR jednotlivých súdov na podporu zástupcov súdov, zúčastňujúcich sa dnešného rozporového konania na pôde MS SR, vnímame ako jednu z možností,“ konštatovala.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na rozporovom konaní k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vzneseným krajskými a okresnými súdmi navrhla nové riešenia. Zástupcovia súdov ich neprijali, žiadali najmä stiahnutie celého návrhu súdnej mapy. Kolíková to pred novinármi uviedla v stredu. 


„Prišla som aj s novými alternatívami, ale nebola tu snaha rozprávať sa o ďalších kompromisoch, aby sa vyriešili pripomienky. Nebol tu priestor na debatu, napriek mojej snahe. Snahou zástupcov súdov bolo stiahnutie návrhu a až potom sa môžeme baviť o ďalších návrhoch," zhodnotila po stretnutí Kolíková. 


Témou rozporového konania boli najmä krajské súdy, v rámci ktorých ministerstvo navrhuje zväčšenie obvodov a zníženie počtu súdov z ôsmich na štyri. "To znamená zachovanie všetkých pracovísk súdov len s tým, že sa zväčšia obvody. Z tohto pohľadu preto neviem, prečo je tu obava zo straty zamestnania," poznamenala Kolíková. 


Podľa ministerky sa zamestnanci súdov nemusia obávať ani častého cestovania do práce a presunov spisov. Pripomenula, že vo viacerých právnych oblastiach nie je potrebné osobné prejednanie veci. "Neviem tiež, z čoho vyplýva obava, že 300 zamestnancov príde o prácu, je tu skôr vytváraná emocionálna predstava, ktorá nie je v súlade s tým, čo je navrhované," vysvetlila ministerka.

MS tiež poukázalo na prieskum z leta, ktorý ukázal, že až 70 percent Slovákov sa zhodne na tom, že Slovensko potrebuje reformy, aby sa tu žilo lepšie. Z prieskumu vyplynulo, že súdnictvo na Slovensku je v spoločnosti vnímané ako slabé a nedôveryhodné. Viac ako dve tretiny obyvateľov si tiež myslia, že rozhodnutia sú slabo zdôvodnené.

"Fyzická blízkosť súdu sa ukazuje ako menej dôležitý faktor ako samotná rýchlosť a kvalita rozhodovania. Ak by si ľudia mali vybrať medzi počtom súdov a rýchlym, kvalitným rozhodovaním, tak početnosť súdov by bola dôležitejšia iba pre asi 12 percent ľudí," spresnil hovorca MS Peter Bubla. 


Prieskum tiež ukázal, že zrozumiteľne odkomunikované rozhodnutie je pre ľudí dôležitejšie ako výhra na súde. Výhra na súde je dôležitejšia vo vekových skupinách štyridsiatnikov a 60 a viac ročných. Reprezentatívny prieskum MNForce, Seesame a 2MUSE pre sekciu plánu obnovy bol realizovaný v auguste na vzorke 1000 respondentov.

Zároveň odmietla tvrdenia protestujúcich, že by sa s pripomienkami dostatočne neoboznámila. V najbližšej budúcnosti chce verejnosti predstaviť alternatívy, ktoré by sa mohli zapracovať do súdnej mapy.  

Reforma súdnej mapy predpokladá reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa má znížiť z 54 na 30. Tiež počíta so vznikom troch správnych súdov.

Zdroj: tvnoviny.sk / ta3.com / InfoVojna


Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti